1. Anasayfa
 2. Bilgi Köşesi
 3. Biyotin ile Sağlıklı Saçlar
biyotin ile sağlıklı saçlar

Biyotin ile Sağlıklı Saçlar

Biyotin veya B7 vitamini nedir?

Biotin, B7 vitamini, B8 vitamini, H vitamini veya koenzim R olarak da bilinen suda çözünür bir vitamindir.

Biyotin ne için kullanılır?

Biotin, yağ asitlerinin üretiminde, tükettiğimiz amino asitlerin metabolizmasında ve şekerlerin üretiminde ve depolanmasında (glukoneojenik yolak) esansiyel bir kofaktör olarak işlev görür. Bu, yağların, karbonhidratların ve proteinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olduğu anlamına gelir.

Biotin ayrıca gen ekspresyonunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar, çünkü DNA ile ilgili süreçlerle etkileşime girer.

Biotin’in Özellikleri

EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından onaylanan sağlık iddiaları, biyotinin aşağıdakilere katkıda bulunduğunu içerir:

 • Normal enerji metabolizması.
 • Normal saç durumunun korunması.
 • Normal mukoza zarlarının bakımı.
 • Normal cilt koşullarının korunması.
 • Sinir sisteminin normal işleyişi.

Önerilen miktarda biyotin

EFSA tarafından önerilen günlük biyotin alımı yaşa ve cinsiyete bağlıdır.

18 yaşın üzerindeki yetişkinler için, önerilen günlük biyotin alımı 40 μg / gün’dür. 18 yaş ve üstü hamile ve emziren kadınlar için, miktar hamilelik sırasında kadınlar için 40 μg / gün ve emzirme döneminde kadınlar için 45 μg / gün olacaktır.

18 yaşın altındaki çocuklarda, miktarlar da yaş ve cinsiyete göre biraz farklılık gösterir. Her iki cinsiyetten 4-10 yaş arası çocuklar için, önerilen günlük biyotin miktarı 25 μg / gün’dür. 11 ila 17 yaş arası çocuklar ve ergenler için miktar 35 μg / gün’dür.

Saç dökülmesi için biyotin

Saç dökülmesi, bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi, alopesi areata (saç folikülünde bağışıklık sisteminin bozulması), anajen effluvium (kısa sürede büyük saç dökülmesi) ve telogen effluvium (belirli bir süre içinde önemli saç dökülmesi ile saç yaşam döngüsünün bozulması) gibi farklı saç dökülmesi türleri vardır.

Beslenme önlemlerinin saç dökülmesinin tedavisinde, yani vitamin ve minerallerin, özellikle de eser elementlerin yeterli günlük alımını içeren sağlıklı, dengeli bir diyette etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Çalışmalar, biyotinin, saç ve tırnakların ana yapısal bileşeni olan fibröz protein olan keratin de dahil olmak üzere proteinlerin üretiminde önemli bir rol oynadığını ve ayrıca kafa derisindeki saç köklerinin enerji metabolizmasında rol oynadığını göstermiştir.

Biyotin’in saç için faydaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hem saç folikülünün rejeneratif süreci hem de saçı oluşturan proteinlerin oluşumu için yeterli biyotin seviyeleri gereklidir.

Faydaları bir dizi çalışmada gösterilmiştir:

 1. Artan hacim
  90 sağlıklı kadında biyotin kullanımı, 12 hafta sonra saç hacmini %13 artırdı.
 2. Azalan saç dökülmesi
  Telojen effluvium’u olan 130 kişide, 3 ay boyunca biyotin kullanımı saç dökülmesini %50’den fazla iyileştirdi.
 3. Güçlü, parlak saçlar
  12 kadının üç ay boyunca biyotin aldığı bir çalışmada, %92’sinin saç hacmini artırdığı, %82’sinin saç sıkılığını iyileştirdiği ve %7’sinin daha parlak saçlar bildirdiği gösterilmiştir.

Biyotin cilt üzerinde nasıl etki eder?

Biotin, cildin yapısını, özellikle kollajeni oluşturan proteinlerin oluşumunda ve cildin rejeneratif sürecinde rol oynar. Bu eylemlerin cilt sıkılığı ve cilt replasmanı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Kırışıklıkları ve ince çizgileri sıkılaştırır ve yumuşatır

Biotin’in cilt üzerindeki faydaları arasında ince çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılması, cilt dokusu, nemlendirme ve cilt tonu yer alır.1,3,7

Hamilelik ve emzirme döneminde biyotin

Enerji metabolizması, DNA ile ilgili süreçler ve sinir sisteminin işleyişi için biyotinin önemi göz önüne alındığında, yeterli biyotin hamile ve emziren kadınlar için özellikle önemlidir.

Bu dönemlerde, kadınlar vücutta biyotin eksikliğini önlemek için yüksek konsantrasyonlarda biyotin içeren gıdalar içeren dengeli bir diyet yemeye özellikle dikkat etmelidir. Bu dengeli diyet, bir doktor veya uzmanın tavsiyesine göre biyotin takviyeleri ile tamamlanabilir.

Biyotin içeren gıdalar

Alimentos con biotinaBiotin, gıdalardaki diğer suda çözünen vitaminlere kıyasla daha düşük seviyelerde olmasına rağmen, doğal gıdalarda yaygın olarak bulunur.
Yüksek konsantrasyonlarda biyotin içeren gıdalar yumurta sarısı, karaciğer, böbrekler ve bazı sebzeleri içerir. Karaciğer yaklaşık 1 mg / kg biyotin içerirken, meyveler ve diğer etlerin çoğu yaklaşık 0.01 mg / kg biyotin içerir.

Biyotin ayrıca avokado, muz, fındık, bira mayası ve çedar peynirinde de bulunabilir.

Biyotin içeren gıda takviyeleri

Diyetinizi desteklemeye yardımcı olabilecek biyotin içeren takviyeler vardır. Biotin, vitaminler, mineraller ve bitki özleri ile kombinasyon halinde, kapsüller, tozlar, şişeler veya şuruplarda çok çeşitli formatlarda mevcuttur.

Bazı biyotin takviyelerinin hamile kadınlarda kullanım için önerilerinin yanı sıra bağ dokularını (cilt ve saç gibi), enerji metabolizmasını ve sinir sistemi fonksiyonunu korumak için önerileri vardır.

Biyotin ve kollajen

Biyotin ve kollajen, nutricosmetics’te yaygın olarak kullanılmaktadır. Biotin, saçın ve cildin normal bakımına katkıda bulunur ve kolajen, saç ve tırnakların yapısının bir parçası olan ve sıkılık sağlayan keratine benzer doğal bir proteindir.

Biyotin ve çinko

Bu iki besin maddesinin, biyotin ve çinkonun rolü, saç bakımı için çok önemlidir. Hem çinko hem de biyotin, saç gibi hücreleri hızla çoğalan dokuların metabolik aktivitelerine yardımcı olur.

Biotin, saçın normal bakımına katkıda bulunur ve çinko, saç da dahil olmak üzere dokuların yapısında temel unsurlar olan proteinlerin ve yağ asitlerinin metabolizmasında rol oynar. Bu nedenlerden dolayı, bu iki elementin dengeli bir diyetle asimilasyonu saç sağlığı için esastır.

Biyotin ve E Vitamini

Saç sağlığını etkileyebilecek yetersiz oksidatif reaksiyonlar, sadece kollajenin değil, aynı zamanda saç tellerini oluşturan yağ asitlerinin de bozulması da dahil olmak üzere saç dökülmesinde rol oynar.

E vitamini, oksidatif hasara karşı hücresel koruması ile bilinir, bu nedenle biyotin ile birlikte saç kökü metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Hyaluronik asitli biyotin

Hyaluronik asit, higroskopik özellikleri hidrasyon, yağlama ve elastikiyet için yararlı kılan cildin doğal bir bileşenidir. Biyotin ile kombinasyonu, özellikle yaşlanma sırasında normal cilt bakımını teşvik eder.

Demir ile biyotin

Hem demir hem de biyotin, enerji metabolizmasında ve sinir sisteminin işleyişinde önemli bir rol oynar, bu nedenle hamilelik, çocukların ve ergenlerin büyümesi gibi bazı durumlarda diyetteki sinerjik ilişkileri, diğerlerinin yanı sıra, genel refahı teşvik eder.

Biyotin almak için herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Klinik veriler, biyotin almak için herhangi bir kontrendikasyon olmadığını göstermektedir.

Biyotinin herhangi bir yan etkisi var mı?

Biotin, biyotinin dört yıl boyunca 9 mg / gün’e, 15 gün boyunca 10 mg / gün’e, üç hafta boyunca 4 mg / gün’e veya 6-15 ay boyunca 2.5 mg / gün’e kadar alındığı durumlarda bile, olumsuz etkisi olmayan iyi bir tolerans profiline sahiptir.

 1. Ali, A. et al. Anti-pollution cosmetic-based one-step formation of w/o/w multiple emulsion containing D-biotin for skin protection: fabrication and in vitro and in vivo evaluation. Drug Deliv Transl Res. 2019 Dec;9(6):1117-1132.
 2. El-Esawy, F. M. et al. Serum biotin and zinc in male androgenetic alopecia. J Cosmet Dermatol. 2019;1–4.
 3. Kalman, D. S. & S. J. Hewlings. A Randomized Double-Blind Evaluation of a Novel Biotin and Silicon Ingredient Complex on the Hair and Skin of Healthy Women. J Clin Exp Dermatol Res, Vol.12 Iss.1 No:551.
 4. Lagman, M. Safe Upper Levels for Vitamins and Minerals. Expert Group on Vitamins and Minerals, 2003.
 5. Patel, D. P. et al. A Review of the Use of Biotin for Hair Loss. Skin Appendage Disord 2017;3:166–169.
 6. Sabry, H. H. et al. Evaluation of serum level of biotin and effect of biotin replacement therapy in patients with telegon effluvium. Benha Journal of Applied Sciences. Vol. (6) Issue (4) Part (1) (2021), (113-116).
 7. Sylla, S. et al. An Open-label Experience Trial to Evaluate the Effects of a Novel Supplement and Hair Serum Combination on Hair, Skin and Nails in Healthy Women. Current Developments in Nutrition 5(Supplement_2):374-374 (2021).
 8. Tolerable Upper Intake Levels for Vitamins and Minerals. European Food Safety Authority, 2006.
Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler