1. Anasayfa
 2. Bilgi Köşesi
 3. Ödem: Neden olur ve nasıl mani oluruz?

Ödem: Neden olur ve nasıl mani oluruz?

Ödem (sıvı tutulması) nedir?

Tıbbi terminolojide ödem olarak da bilinen sıvı tutulması, İspanyol Kalp Vakfı’na göre interstisyel sıvı hacmindeki bir artışı, yani dokularda aşırı sıvı birikimini ifade eder.

Dolaşım sistemi, böbrekler, lenfatik sistem ve diğer vücut sistemleri vücutta sağlıklı sıvı seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Ancak bu sistemlerden bir veya birkaçında sorun çıkarsa sıvı tutulmasına neden olabilir.

Ödem genellikle kadınları erkeklerden daha sık etkiler.

Ödemin ana belirtileri nelerdir?

Sıvı tutulmasının ana belirtileri uzuvların şişmesi, yorgunluk ve rahatsızlık veya beklenmedik kilo alımıdır. Bu belirtiler vücuttaki sıvıların doğal davranışına bağlı olarak farklı olabileceği gibi lokal ödem mi yoksa bölgesel ödem mi (uzuv ya da tüm vücut) olmasına göre farklılık gösterebilir.

Uzuvların yanı sıra, özellikle bacaklar, vücudun sıvı birikiminin daha belirgin olduğu diğer bölgeleri alt karın, ayak bilekleri, bilekler veya göz kapaklarıdır.

Bu rahatsızlıklar esas olarak yaşlıları etkilese de, yetersiz beslenme veya fiziksel egzersiz eksikliği nedeniyle gençlerde de ortaya çıkar. Fazla kilolu olmak veya hamilelik sırasında kadınlarda meydana gelen hormonal değişiklikler gibi diğer nedenler de bu sıvı birikimine neden olur.

Ödemin nedeni nedir?

Vücut çoğunlukla sudan oluşur. Kanda, kaslarda, organlarda ve hatta kemiklerde bulunur, ancak bazen vücut ihtiyaç duyduğu su miktarını aşar ve tutar.

Bu nedenle, ödeme birçok faktör neden olabilir. Hormonal faktörler, kardiyovasküler sistem, üriner sistem, karaciğer ve böbreklerin hepsi sıvı eliminasyonunda rol oynar. Bu parçalardan herhangi birinde bir sorun varsa, vücut sıvıları olması gerektiği gibi dışarı atamayabilir.

Bu nedenle, yaşam tarzı ve diyet vücudunuzun ödem tutmasını etkiler. Örneğin, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, oluşmasında etkili olabilir.

Bu nedenle yaşam tarzı ve diyet sıvı tutulmasını etkiler. Örneğin, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, oluşumunu etkileyebilir.

En yaygın nedenler şunlardır:

 • Dolaşım sorunları, konjestif kalp yetmezliği, böbrek veya karaciğer hastalığı: Doğru tedaviyi almak için bir doktor tarafından kontrol edilmek her zaman önemlidir.
 • Sıcaklık artışı: Örneğin yaz aylarında sıcaklıkta bir artış olduğunda, bacaklarda yorgunluk hissetmek yaygın bir durumdur.
  Hamilelik veya yumurtlama gibi hormonal değişiklikler. Kadınlarda hormon düzeylerinin artması, adet görmeden önceki günlerde, hamilelik sırasında veya tiroid sorunlarına bağlı olarak sıvı tutulmasına da neden olabilir.
 • Tuz oranı yüksek bir diyet: Günlük beslenmemizde genellikle aldığımız tuz miktarına dikkat etmek ve gerekirse sıvı tutulması ile ilgili olduğu için tuz ve sodyumdan zengin gıdaların alımını azaltmak önemlidir. Tuz, diğer lezzet arttırıcılarla değiştirilebilir.
 • Düşük su alımı: Günlük olarak tavsiye edilen minimum miktarda maden suyu içerek iyice nemlendirmek, sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olmanın anahtarıdır.
 • Hareketsiz yaşam tarzı veya uzun saatler ayakta durmak: Aktif egzersiz veya spor, vücudun dolaşımını uyarmaya yardımcı olur.

Bacaklarda ödem

Bacaklar, eller, karın veya göğüste de yaygın olmasına rağmen, sıvı tutulmasının en sık fark edildiği vücut kısımlarından biridir.

Bölgede şişlik, cilt renginde değişiklik, hassasiyet, eklem sertliği veya ağırlık artışı meydana gelebilir.

Sıvı tuttuğunuzu nasıl anlarsınız?

Vücudunuzun belirli bir bölgesinde sıvı birikip birikmediği konusunda şüpheleriniz varsa bunu tespit etmenin çok basit ve etkili bir yolu var: parmağınızı vücudunuzun belirli bir bölgesine birkaç saniye bastırın. Parmağınızı kaldırdığınızda, derinin işaretli olup olmadığını kontrol edin ve eğer öyleyse, bunun sıvı tutulumu olduğunu doğrulayabilir.

Hamilelikte ödem

Kadınlarda hormon seviyelerindeki değişiklikler ve değişiklikler sıklıkla sıvı tutulmasına neden olur.

Hamilelik sırasında, genişlemiş rahim nedeniyle, hamile kadınlar genellikle ayak bileklerinde ve bacaklarda ağırlık, yorgunluk ve şişlik hissi yaşarlar. Gebeliğin üçüncü trimesterinde en sık görülür ve doğumdan birkaç hafta sonra da mevcut olabilir.

Ödem nasıl önlenir?

Vücudunuzun sıvı tutulmasını önlemek için çalışmasına yardımcı olmak için yaşam tarzınıza dikkat etmeniz önemlidir. Dikkat etmemiz gereken bazı faktörler şunlardır:

 • Fiziksel egzersiz. Spor yapmak her zaman sağlığınıza yardımcı olmanın iyi bir yoludur. Belirli bir spor yapmıyorsanız, yürüyüşe çıkmak gibi günlük orta düzeyde fiziksel egzersiz yaparak başlayabilirsiniz.
 • Hidrasyon ve içme suyu. Susuz kalmamak için günde en az iki litre (yaklaşık 8 bardak) su için.
 • Tuz oranı düşük ve potasyum açısından zengin yiyecekler yiyin. Düşük sodyumlu diyetler sıvıları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Sodyum seviyelerini dengelemeye ve sıvı dengesini geri kazanmaya yardımcı olan potasyum açısından zengin yiyecekleri de dahil edebilirsiniz. Arındırıcı diyetler ayrıca vücudu temizlemenin bir parçası olarak sıvı tutulmasının ana semptomları üzerinde de çalışır.

Sıvı tutulması için ne alınmalı?

Vücudunuzun sıvı tutulmasıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla önerilir. Gördüğümüz gibi, diyetinizin meyve, sebze, bakliyat, et ve balık dahil olmak üzere dengeli olması ve sodyumun düşük olması ve potasyum açısından zengin besinler içermesi önemlidir.

Meyveler arasında ananas, greyfurt, karpuz, kavun, üzüm ve şeftali özellikle önemlidir. Sebzeler arasında enginar, kuşkonmaz, sarımsak, soğan ve kereviz yardımcı olabilir. Atkuyruğu, yeşil çay ve rezene, ardıç, huş ağacı, maydanoz veya zeytin yaprağı gibi sıvı konsantreleri gibi infüzyonlar da önemlidir.

Fiziksel egzersiz eşliğinde dengeli beslenmeyi her zaman unutmayın ve doktorunuzun veya sağlık uzmanınızın talimatlarına uyun.

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler