1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Lipozom nedir ve avantajları nelerdir?

Lipozom nedir ve avantajları nelerdir?

Lipozomal veya lipozomal kapsülleme teknolojisi, lipozomlar içinde “kapsüllenmiş” olarak hareket eden aktif bileşen için bir taşıma sistemidir. Bu şaşırtıcı teknoloji, aktif içeriğin vücutta daha iyi emilmesini ve kullanılmasını sağlamak için çalışır.
Liposomat, besin takviyesi tüketicileri için birçok avantaj sunan ilaç ve gıda takviyesi sektöründe uygulanmaktadır.

Lipozomlar nedir?

Lipozomlar, iki lipit tabakasından (yağ asitleri) oluşan mikroskobik, içi boş, küresel veziküllerdir.
Lipozomlar yapısal olarak, bir yağda çözünür tarafa ve bir suda çözünür tarafa (amfipatik) sahip olma özelliğine sahip fosfolipid çift tabakalarından oluşur.
Fosfolipidlerin bu özelliği, lipozomlara, onları mükemmel bir taşıma sistemi yapan, sulu ortamda kendi kendine kapanma gibi benzersiz özellikler verir.
Bu şekilde, geniş bir biyoaktif bileşik yelpazesi için dağıtım aracı görevi görürler. Sulu çekirdeklerinde vitaminler ve bitki özleri gibi hidrofilik besin maddeleri taşıyabilirler. Bu nedenle gıda, kozmetik, tarım ve ilaç gibi farklı alanlardaki uygulamaları ile ideal bir taşıyıcıdırlar.

Lipozomların tarihi

Lipozomlar ilk kez 1961’de fosfolipidlerin su ile birleşerek bir küre oluşturduğunu keşfeden Alec D. Bangham tarafından İngiltere’de üretildi. Bunun nedeni, her molekülün bir tarafının suda çözünürken diğer tarafının suda çözünmemesidir.

Lipozom takviyeleri

Bu eşsiz lipozomal kapsülleme teknolojisi sayesinde, lipozomal takviyeler, aktif bileşenin kan seviyelerinin yüksek kullanılabilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlar.
Oral vitamin ve mineral takviyesi formülasyonlarında, sıvı veya kapsül formatında veya diğer dağıtım formülasyonlarında bulunabilir.

Lipozomal takviyelerin avantajları

Geliştirilmiş biyoyararlanım
Lipozomlarda kapsülleme, çözündürme ve koruma sağlayarak aktif bileşenlerin kan dolaşımına ulaşmasını (biyoyararlanım) sağlar.

Aktif bileşenin emilimini kolaylaştırır

Bunun nedeni, lipozomları oluşturan fosfolipitlerin, emilimin bağırsakta gerçekleşmesine izin vermesi ve formülasyonu mide asitlerinin etkisinden korumasıdır.

Vücuttaki aktif bileşenin geliştirilmiş stabilitesi

Lipozom teknolojisi, aktif bileşenin bağırsakta emilmesini kolaylaştırır ve bileşikleri gastrointestinal sistemdeki erken bozunmadan korur, böylece içeriğin stabilitesini ve yararlı etkilerini artırır.

Gelişmiş sürümü etkinleştirir

Lipozomun bir diğer önemli avantajı da farklı çözünürlüğe sahip iki malzemeyi aynı anda absorbe edip serbest bırakabilmesidir.

Marnys lipozomal takviyeleri

Bu eşsiz lipozomal kapsülleme teknolojisi sayesinde, lipozomal takviyeler, aktif bileşenin kan seviyelerinin yüksek kullanılabilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlar.
Oral vitamin ve mineral takviyesi formülasyonlarında, sıvı veya kapsül formunda veya diğer dağıtım formülasyonlarında bulunabilir.

Lipozomal C vitamini

Örneğin lipozomal C vitamini gibi bir C vitamini takviyesi, bu aktif bileşeni kapsülleyerek vücutta C vitamininin daha iyi stabilitesini sağlar. Bu, lipozomlar içindeki C vitamininin diğer standart formatlarda alındığından daha uzun “sürdüğü” anlamına gelir.

Lipozomal Magnezyum

Magnezyum, lipozomal veya lipozomal magnezyum takviyelerinde de bulunabilen bir mineraldir. Normal kas-iskelet işlevine katkıda bulunan sağlığı geliştirici özelliklere sahiptir ve biyoyararlanımı artırmak için lipozomal teknoloji kullanılır.
Lipozoma magnezyum tuzları eklendiğinde, fosfolipitler mide asidine ve sindirim enzimlerine karşı koruyucu bir bariyer oluşturarak besinlerin emilimini iyileştirdiği ve aynı zamanda sindirime katkıda bulunduğu için aktif bileşenin biyoyararlanımı artar.

Lipozomal L-Karnitin

L-Karnitin, sporda yaygın olarak kullanılan, fiziksel performansı ve kas enerjisini geliştirmeye yardımcı olan doğal bir bileşendir. Lipozomal veya lipozomal L-Karnitin takviyelerinde sunulduğunda, L-Karnitin ince bağırsakta emilerek biyoyararlanımını arttırır ve vücuttaki aktivitesini destekler.
Lipozomun bağırsak emilimi için L-karnitinin taşınması için bir araç olarak kullanılması, L-karnitinin istenen etkiye sahip olması için çok etkilidir.

Lipozomal Melatonin

Hem melatonin salgılanması hem de uyku kalitesinin yaşla birlikte düşmesi muhtemeldir. Melatonin hem yiyeceklerde hem de gıda takviyelerinde bulunur ve insanların uykuya dalmasına yardımcı olur. Lipozomal veya lipozomal melatonin takviyeleri ve özellikle sıvı lipozomal format, melatoninin vücutta emilimini ve biyoyararlanımını artırır.
Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler