1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Kuru ve pul pul dudaklar, nasıl önlenir ve nasıl onarılır?

Kuru ve pul pul dudaklar, nasıl önlenir ve nasıl onarılır?

Dudaklar neden kurur?

Cildin bir tabakası olan stratum corneum adlı bir katman, çevresel kirleticilerin ve zararlı mikroorganizmaların girmesini önleyen ve derin deri katmanlarından aşırı su kaybını engelleyen bir bariyer olarak görev yapar. Ancak, dudaklar stratum corneum’a sahip değildir ve özellikle hassastır.

Dudakların kuruması, güneşe maruz kalma, rüzgar ve soğuk hava, düşük nem, alerjiler, dehidrasyon, sigara içme ve diyetin yeterli besinleri içermemesi gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu faktörlerin bazılarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Soğuk hava nedeniyle çatlamış dudaklar

Soğuk hava nedeniyle kuru dudaklar Soğuk hava ve sıcaklıkta ani değişiklikler, dudakların kurumasına, gerilmesine ve pul pul olmasına neden olabilir. Bu, hava nem seviyesinin düşmesi sonucu derinin dehidrasyonuna yol açar, bunun içinde dudaklar da bulunmaktadır. Kuruyan cilt, özellikle dudaklar aşırı hava koşullarına maruz kalıyorsa ve yeterince korunmuyorsa, pul pul olmaya daha yatkındır.

Yaz aylarında kuru dudaklar

Yaz aylarında kuru dudaklara çeşitli faktörler neden olabilir. Sıcaklık, düşük nem, yoğun güneş ışığı ve sıcak dış ortamdan klima ile serinlenen iç mekanlara geçiş yaparken yaşanan sıcaklık değişiklikleri, deriyi, dudaklar dahil, dehidre olmaya neden olabilir. Yaz aylarında dudakları güneş ışığına karşı korumak önemlidir, çünkü bu, cildin geri kalanı gibi dudaklarda da güneş yanığına neden olabilir. Dudakları dehidrasyon ve güneş hasarından korumak için, en az SPF 15 içeren bir dudak balmı kullanmak ve yeterince sıvı içmek önemlidir.

Dudak nemini koruma için dengeli bir diyet

Omegaları, A vitamini, E vitamini ve yeterli sıvı alımını içeren dengeli bir diyet, dudakların yapısını korumaya kesinlikle yardımcı olur.

Dudakları kaplayan mukozal zarın yüksek lipid içeriği vardır, bu hem yapısının ayrılmaz bir parçasını oluşturur hem de su buharlaşmasını önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, balık veya keten tohumları gibi Omegalar içeren besinleri tüketmek önemli besinleri sağlar.

Kozmetik formülasyonlar her zaman doğal yağlar aracılığıyla lipitlerin önemli bir katkısını içerir, örneğin hint yağı veya shea yağı gibi.

A ve E vitaminleri dudak mukozasının korunması için esastır. A vitamini yeniden oluşum sürecine katılırken, E vitamini antioksidan koruma sağlar. Bunları meyve, sebze ve fındık gibi gıdalardan tüketebilir ve kozmetik formülasyonlar aracılığıyla faydalarını artırabilirsiniz.

Kuru dudakların diğer nedenleri

Yukarıda bahsedilen faktörlerin yanı sıra, stres, aşırı yüz temizliği, alerjiler gibi diğer faktörler de dudak kuruluğuna katkıda bulunabilir.

Dudaklarınızın kurumasını ve soyulmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Dudaklarınızın kurumasını, pul pul olmasını veya soyulmasını önlemek için, onları nemli tutmak ve güneşten ve belirli çevresel faktörlerden korumak önemlidir.

Dudak bakımı için genel yönergeler şu şekilde özetlenebilir:

 1. Yeterince sıvı alın. Hem cildin hem de dudakların iyi nemlenmesine yardımcı olmak için yeterli sıvı içmek önemlidir.
 2. Dudaklarınızı nemlendirin. Dudaklarınızı nemli tutmak için düzenli olarak nemlendirmek önemlidir. Her gün doğal içeriklere sahip bir dudak balmı kullanabilirsiniz.
 3. Minimum SPF 15 içeren bir dudak balmı kullanın. Zararlı UVA ve UVB ışınlarını engellemek için özellikle yaz aylarında veya uzun süre güneşe maruz kalacaksanız minimum SPF 15 içeren bir dudak balmı kullanın.
 4. Sigara içmekten kaçının. Tütün cildi kurutur ve özellikle dudaklar için tahriş edici olabilir, onları kurutabilir.
 5. Pul pul dudakları koparmaktan veya koparılmış dudak derisini ısırarak çıkarmaktan kaçının. Eğer dudaklarınız pul pul dökülüyorsa, bu dudak derisini koparmaktan kaçının.
 6. Dudaklarınızı aşırı derecede tükürük ile ıslatmaktan kaçının. Bunun yerine, dudaklarınızı nemli tutmak için dudak balmı kullanmak daha iyidir.

Kuru dudakları hemen onarmak için:

Yeterli sıvı içerek nemli kalmak dışında, kuru veya çatlamış dudakları hemen onarmak için besleyici bir dudak balmı kullanabilirsiniz.

BioAtopic Dudak ve Burun Balmı ile yıl boyunca kuru dudakları onarın:

BioAtopic Dudak ve Burun Balmı, burnu ve dudakları nemlendiren, koruyan ve yatıştıran yoğun bir onarıcı balmdır. Sadece doğal içerikler içerir. Argan yağı, hint yağı ve shea butter, sadece beslemekle kalmaz, aynı zamanda nemin korunmasına yardımcı olan yağ asitleri veya lipitler sağlar, E vitamini ve ejderha kanının varlığı ise dudak derisinin korunmasını ve yeniden oluşturulmasını destekler.

Bu balm, dudakları yıl boyunca veya özellikle kuruluğun veya çatlamanın belirgin olduğu zamanlarda nemlendirmek için idealdir. Aynı zamanda kuru bir burunun dış bölgesini nemlendirmek için de uygundur.

Bu balm, 3 yaş ve üzerindeki çocukları da içeren tüm aile için uygundur. Dermatolojik olarak test edilmiştir, hoş bir çilek kokusuna sahiptir ve yapışkan bir his bırakmaz.

 1. Andersson, A.-C. and J. Alander. Shea Butter Extract for Bioactive Skin Care. www.CosmeticsandToiletries.com. Vol. 130, No. 6 | July/August 2015.
 2. Bonet, R. and A. Garrote. Cosmética labial: Protección y embellecimiento. OFFARM Vol. 26-No. 3; March 2007. (Note: This reference is in Spanish)
 3. Pona, A. et al. Review of Future Insights of Dragon’s Blood in Dermatology. Dermatol Ther. 2019 Mar;32(2):e12786.
Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler