1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Esansiyel yağlar nasıl kullanılır? Bebekler ve evcil hayvanların yakınında kullanımı uygun mudur?

Esansiyel yağlar nasıl kullanılır? Bebekler ve evcil hayvanların yakınında kullanımı uygun mudur?

Evde Aromadifüzyon

Günümüzde evde çok keyifli zamanlar geçiriyoruz, bu nedenle hoş bir atmosfer yaratmak, çevremizle uyum içinde hissetmek için önemlidir.

Düzenlilik ve hoş aydınlatmanın yanı sıra, odaların kokusu da önemli bir noktadır. Bu nedenle aroma difüzörlerinin kullanımı, rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak, özel bir aroma sağlamak veya bir odayı arındırmak ve hoş olmayan kokuları gidermek için evinizdeki odaları özelleştirmek için yeni bir trend haline gelmiştir.

Esansiyel yağlar nasıl düzgün bir şekilde dağıtılır?

Aromadifüzyon, solunum yolu veya cilt yoluyla vücuda giren yüksek kaliteli uçucu yağların kullanılmasını içerir. Yüksek kalite, etkinlik ve güvenlik, ekstraksiyon, damıtma veya soğuk presleme yöntemi ve uçucu yağın kimyasal bileşiminin tam olarak tanımlanması olan kemotip ile gösterilir.

Bir aroma difüzörü nasıl kullanılır?

Esansiyel yağların aromasını dağıtmanın yollarından biri difüzörlerdir. Difüzörler etkilidir, çünkü tüm farklı büyüklükteki molekülleri aynı anda dışarı atarlar ve ısı kullanan buharlaştırıcıların aksine, uçucu yağ tüketildiğinde kalıntıları yakmazlar.

Difüzörler bir sis oluşturur ve uçucu yağlarda bulunan tüm molekülleri atmosfere eşit ve ekonomik bir şekilde çıkarmak için çoğunlukla teknikler (yani ultrason) kullanarak havaya gönderir. Aslında, çalışma ve dinlenme sürelerini ayarlamak için zaman anahtarları vardır, diğerlerinin uzaktan kumandası veya ışıkları vardır, bu da bu yöntemi günlük kullanım için uygun hale getirir.

Bir aroma difüzörü kullanırken, difüzörün kullanım kılavuzunu dikkatlice okumak önemlidir.

Aromadifüzyon için hangi uçucu yağlar kullanılabilir?

Esansiyel yağların çoğu, suda seyreltme önerilerine uyulması koşuluyla aromadifüzyon için kullanılabilir. Aşağıdaki Esansiyel Yağlar difüzyon için kullanılmamalıdır: Kafur, Tarçın, Karanfil, Karabiber, İspanyol Adaçayı ve Kekik.

Aromadifüzyon için uçucu yağları kullanmadan önce alınması gereken önlemler

Uçucu yağlar yüksek konsantrasyonlu maddelerdir ve bu nedenle bazı genel önlemler alınmalıdır:

 • Göz ve mukoza zarı ile temastan kaçının.
 • Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
 • Saf halde nefes almayın.
 • Gebeliğin ilk üç ayında uçucu yağlardan kaçının ve tüm hamilelik boyunca bunlardan kaçının. Esansiyel bir yağ veya ilaç hakkında açıklayıcı bilgiler okurken her zaman hamilelik ve emzirme önlemlerini arayın.
 • Alerji, astım, epilepsi veya tıbbi tedavi durumunda özel dikkat, lütfen ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Aşırı duyarlılık veya tahriş durumunda, derhal kullanmayı bırakın.
 • Uçucu yağlar yanıcıdır. Çıplak alevle doğrudan temastan kaçının.
 • Opak kaplarda serin ve kuru bir yerde saklayın. Esansiyel yağların plastiğin korozyonuna neden olabileceğini lütfen unutmayın. Yağları saklamak için sadece metal kapaklı cam kavanozlar ve bir karışım oluşturmak için sadece seramik veya cam bir kap kullanın.
 • Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Esansiyel yağlar bebeklerin ve hamile kadınların yanında kullanılır mı?

Hamile veya emziren kadınlar için, en azından hamileliğin ilk üç ayında uçucu yağ kokusu kullanılmaması önerilir. Sonraki aylarda, uçucu yağın etiketini kontrol etmeniz veya bir doktordan tavsiye almanız önerilir.

Çocuklar ve bebekler için, 6 yaşın altındaki çocukların varlığında aromadifüzyon kullanılmaması önerilir. Bu yaşın üzerindekiler için, lavanta veya bazı narenciye uçucu yağları (begamot hariç) gibi hafif kokulu uçucu yağların kullanılması önerilir.

Kafur, tarçın, karanfil veya okaliptüs gibi güçlü kokulu uçucu yağların çocukların varlığında kullanılması önerilmez.

Genel öneri olarak, aroma difüzörünün çocukların varlığında kullanılmasını önlemek için, çocuk odada değilken aroma difüzörünün 15-20 dakika boyunca kullanılmasını öneririz. İstenilen atmosfere ulaşıldıktan sonra, difüzörü kapatın ve çocuğun odaya girmesi için 20-30 dakika bekleyin.

Esansiyel yağların eve yayılması evcil hayvanlar için güvenli midir?

Küçük çocuklarda olduğu gibi, evcil hayvanınızın difüzörün çalıştığı bir odada kalma süresini de sınırlamanız gerekir.

Difüzör, yukarıdaki bölümde önerildiği gibi, evcil hayvan odaya girmeden önce bir süre kullanılabilir.

Son birkaç yılda, aromadifüzyonun veya uçucu yağların doğrudan uygulanmasının köpekler için iyi olup olmadığını bulmak için bazı ön çalışmalar yapılmıştır. Ancak araştırma hala ilkeldir. Veteriner hekimler, uçucu yağların etkinliği konusunda farklı görüş ve deneyimlere sahiptir ve bu alanda anekdotsal kanıtlar bile azdır.

Ayrıca, uçucu yağları bir köpek, kedi veya diğer evcil hayvanların kolayca ulaşabileceği bir yerde tutmak asla iyi bir fikir değildir. Köpeklerin güçlü bir koku alma duyusuna sahip oldukları iyi bilinmektedir. Daha az bilinen şey, bir kedinin koku alma duyusunun bir köpeğinkinden bile daha güçlü olmasıdır.

Her durumda dökülen bir damla uçucu yağ bile köpeğinizi veya kedinizi doğrudan dökülmeye getirecektir, bu nedenle evcil hayvanınız varsa, dökülen uçucu yağları derhal temizleyin.

 1. Buckle, J. Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Healthcare. Third Edition. 2015 by Churchill Livingstone. ISBN: 978-0-7020-5440-2.
 2. Essential Oils and Aromatherapy: An Introductory Guide. 2014 by Sonoma Press. ISBN: Print: 978-0-98955-869-3.
 3. Halder, D. et al. Aroma Therapy: An Art of Healing. Indian Research Journal of Pharmacy and Science; 17(2018)1540-1558.
 4. Michalak, M. Aromatherapy and methods of applying essential oils. Arch Physiother Glob Res 2018; 22 (2): 25-31.
 5. Price, S. & L. Price (ed.). Aromatherapy for Health Professionals. Third Edition. Elsevier Ltd 2007. ISBN 13: 9780443101342.
Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler