1. Anasayfa
  2. Bilgi Köşesi
  3. Cilt, Saç ve Tırnakları Ortaya Çıkarmak İçin Nutri-Kozmetik

Cilt, Saç ve Tırnakları Ortaya Çıkarmak İçin Nutri-Kozmetik

Nutrikozmetik nedir ve nasıl çalışır?

Nutrikozmetik, dış güzelliği geliştirmek için yeterli bir diyetin bileşenlerini kullanan bir tür doğal kozmetiktir. Geleneksel kozmetiklerden temel fark, ikincisinin doğrudan dışarıdan etki etmesidir, oysa nutrikozmetiklerin etkileri, yeterli bir beslenmeyi desteklemek için vücudun içinden hareket ettiğinden çok daha derin ve daha uzundur.

Nutrikozmetik, bu nedenle, yüksek konsantrasyonlarda doğal besinlere ve aktif bileşenlere dayalı bir diyet takviyesidir. Başka bir deyişle, gıda ile birlikte her kozmetik ihtiyaç için uygun aktif bileşenlere katkıda bulunur, böylece sağlıklı bir diyetle ulaşılan güzellik hedeflerini destekler.

Diyeti neden nutrikozmetiklerle desteklemeliyiz?

Daha önce gördüğümüz gibi, vücuda en faydalı besinleri sağladığımız için sağlıklı bir görünümü korumak ve güzelliğimizi geliştirmek için dengeli bir diyet şarttır. Ancak yaşlanma, güneşe maruz kalma, oksidatif stres, sigara ve beslenme alışkanlıkları gibi durumlar ve faktörler çoğu zaman vücudun süreçlerinde dengesizliklere yol açar.

Cilt, saç ve tırnaklar dış etkenlere en çok maruz kalan vücut bölgeleridir ve dış etkenlere zarar verebilir, sağlıksız görünmelerine neden olarak parlaklıklarını azaltır. Yıl boyunca ve özellikle mevsimler değiştiğinde onları şımartmak ve onlara özen göstermek önemlidir. Bunu yapmak için nutrikozmetikler, içeriden etki eden ve diyetimizi çok kolay ve etkili bir şekilde tamamlayan doğal aktif maddeler sayesinde bize yardımcı olabilir.

Nutrikozmetikte en çok kullanılan etken maddeler nelerdir?

Nutrikozmetikte en çok kullanılan ve güzelliği içten doğal bir şekilde artırmak için belirli özelliklere sahip olan bazı aktif maddelerden bahsedebiliriz:

Kollajen

Kollajen, cildin görünümünü iyileştirdiği gösterilen nutrikozmetiklerin ana bileşenlerinden biridir. Bu protein cildin yapısının önemli bir bileşenidir ve özellikleri cildin sıkı, pürüzsüz ve elastik olmasını sağlar. Bununla birlikte, vücut yaşlandıkça, kolajen kaybı belirgindir ve cildin görünümünü etkiler. Başka bir deyişle, doğal kolajen üretimi azalır. Aslında, 40 yaşından itibaren ergenlik dönemindekinin yarısı kadar kolajen üretildiği tahmin edilmektedir.

Bu nedenle diyetteki kolajen miktarını artırarak ve nutrikozmetik takviyelerle tamamlayarak bu proteinin doğal kaybını dengelemek mümkündür, böylece cildin doğal sıkılığının korunmasına yardımcı olur.

Muhtemelen kolajenin saç üzerindeki etkisi o kadar iyi bilinmemektedir. Bu protein vücutta saç ve tırnakların gücü ve parlaklığı ile doğrudan ilgili faydalar sağlar. Bu şekilde beslenmemizde ve takviyelerimizde kolajen almak saçın hacmini ve parlaklığını korumaya yardımcı olarak daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Hiyalüronik asit

Hyaluronik asit, yüksek su tutma kapasitesi sayesinde cildi nemlendirmeye yardımcı olduğu için cildin doğal ve temel bir bileşenidir ve ayrıca doğal kolajen üretimine katkıda bulunduğu için dermisi de destekler.

Antioksidanlar ve C Vitamini

Antioksidanlar, özellikleri yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmeye yardımcı olduğundan, cildin, saçın ve tırnakların daha sağlıklı ve daha genç görünmesi için de gereklidir.

Hücreler metabolizmaları için enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu süreçte oksidatif serbest radikaller üretilir. Vücudumuz, hücrelere zarar verebilen bu oksidasyonu dengeleyen çok etkili bir antioksidan sisteme sahiptir. Ancak, yaşlanma gibi bu sistemin o kadar verimli olmamasına neden olan belirli faktörler vardır. Vücut yaşlandıkça, doğal antioksidanlar yavaşlar ve oksidasyon etkisi daha belirgin hale gelir.

C vitamini, doğal kolajen üretimini artıran amino asitlere hidrojen ve oksijen sağladığı için en önemli antioksidanlardan biridir. Aslında vücutta yeterli miktarda C vitamini olmadığında kolajen üretimi azalır.

Yağ asitleri

Omega 3, 6 ve 9 gibi yağ asitleri, cilt güzelliği için besin takviyesi olarak özellikle ilgi çekicidir. Güneşe maruz kalma gibi cilt için stresli durumlarda, cildin sıkı, elastik ve nemli olmasına yardımcı olduklarından varlığı önemlidir. Bu bileşenler vücut tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılır ve ayrıca doku yapısı ve hücre zarlarının önemli bir parçasıdır.

Nutrikozmetikte kullanılan diğer aktif maddeler

Nutrikozmetikte cilt, saç ve tırnak bakımı için kullanılan diğer bazı aktif maddeler çinko gibi mineraller ve iyi bakıma katkıda bulunan biotin (B7 veya H vitamini), niasin (B3 vitamini) ve riboflavin (B2 vitamini) gibi diğer bileşenlerdir. cilt ve saç.

Nutrikozmetik kullanımı gerçekten yardımcı olur mu?

Dengeli bir diyete ek olarak uygun şekilde kullanılmaları koşuluyla bunun cevabı kesinlikle olumludur. Bazı besinlerin eksikliğinin doğrudan dış görünümü etkilediğine dair bilimsel kanıtlar vardır, bu nedenle iç ve dış faktörler amou dengesini bozduğunda,

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler