1. Anasayfa
  2. Bilgi Köşesi
  3. Kilo Ver: Glucomannan Faydaları

Kilo Ver: Glucomannan Faydaları

Yeni yıl, yeni hayata tekabül eder. Ocak ayı genellikle yeni vaatlerle ilişkilendirilir ve özellikle aşırı yeme ve içmeden sonra, kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek temel Yeni Yıl kararlarından biridir. 1 Ocak’ta sigarayı bırakıp spor salonuna gitmenin etkisinin farkında mısınız?

Kilo verme diyetlerinin en büyük düşmanı açlıktır – bununla savaşmak için ne yapabiliriz? Cevap, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından desteklenmektedir ve adı glucomannan’dır.

Glucomannan nedir?

Glucomannan, Güneydoğu Asya bitkisi Amorphophallus konjac’tan ekstrakte edilen bir diyet bitki lifidir. Birkaç on yıl önce Batı’da kullanımı daha yaygın olmasına rağmen, Doğu’da yaklaşık 1000 yıldır kullanılmaktadır.

Glucomannan geleneksel olarak kilo vermeye yardımcı olmak için kullanılır. Kan kolesterol seviyelerinin normal şekilde korunmasına katkısı ve Glucomannan’ın düşük kalorili bir diyetle (EFSA) birlikte kilo vermeye yardımcı olması, bu doğal lifin diğer özellikleridir.

Japonya’da daha uzun süre tok hissetmek ve böylece daha az kalori almak için bu bitkinin kökünü kurutup toz haline getiriyorlar. Tozu yarım litre su ile karıştırıp yemekten yarım saat önce içmeye alışkınlar. Midede tok tutan kıvamlı bir kitle oluştuğu için düşük kalorili bir diyetle birlikte kilo verebilirler.

Batı’da glucomannan, diğer biçimlerin yanı sıra kapsüller veya haplar halinde bulunur.

Glukomannan nasıl çalışır?

Glucomannan, suyu emme konusundaki inanılmaz yeteneği ile bilinir. Sadece bir gram kendi hacmini elli katına kadar artırabilir. Lifte olduğu gibi, vücut onu tamamen özümseyemez, bu nedenle neredeyse hiç kalori ile yok edilir.

Bu çözünür lif midede şişer ve mide boşalmasını geciktiren viskoz bir kütle oluşturur. Glucomannan, kilo verme diyetiyle birleştiğinde %25 daha fazla kilo vermemize yardımcı olabilir (EFSA Journal, 2010).

Glucomannan’ın özellikleri, düşük kalori alımı, “doluluk” hissi ve gecikmiş mide boşalmasıdır. Bu nedenle, düşük kalorili bir diyeti desteklemek ve kilo vermemize yardımcı olmak için iyi bir seçenek gibi görünüyor, değil mi?

EFSA tarafından da doğrulandığı üzere, düşük enerjili bir diyet uygulandığında, istenen etkiyi elde etmek için günde en az 3 g glukomannan, yemeklerden önce 1 veya 2 bardak su ile birlikte her biri en az 1 g olacak şekilde üç doz halinde alınmalıdır.

Glucomannan’ın Özellikleri

Glucomannan ve kilo kaybı

Glucomannan, kilo verme veya düşük kalorili diyetin bir parçası olarak kilo vermeye yardımcı olur. EFSA, “glukomannanın, hidratlandığında midede viskoz, jöle benzeri bir kütle gibi davranan bir tür çözünür lif olduğunu ve bu kütle etkisinin mide boşalmasını geciktirebileceğini ve tokluğa yol açabileceğini ve böylece müteakip enerji alımını azaltabileceğini” bildiriyor. . Bu nedenle, düşük enerjili bir diyetin ardından glukomannan alımı ile vücut ağırlığının azaltılması arasında bir neden-sonuç ilişkisi bulunduğu düşünülmektedir”.

Obezite ve hareketsiz yaşam tarzları, yaşam tarzının bizi her zaman kilo almaya yönelttiği en gelişmiş toplumları etkiledi. Sağlıklı beslenme ve egzersiz kombinasyonu kilo vermenin anahtarıdır. Mucize kilo verme diyetlerinin ötesinde, bir alışkanlık değişikliğini de düşünmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslendiğimizden ve haftada en az üç ila dört kez egzersiz yaptığımızdan emin olmak için beslenme alışkanlıklarımıza bakmalıyız.

Glucomannan ve kolesterol

Glucomannanın kilo vermemize yardımcı olmasının yanı sıra, kandaki kolesterolü normal seviyelerde tutmaya yardımcı olmak gibi başka özellikleri de vardır. Dönüştürüldüğü glukomannan jeli, kolesterolü emici mukoza zarlarına taşıyan safra asitlerini yakalama özelliğine sahiptir.

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler