1. Anasayfa
  2. Marnys'ten Yenilikler
  3. MARNYS Lojistik Süreçlerini Karbon Nötr Hale Getiriyor

MARNYS Lojistik Süreçlerini Karbon Nötr Hale Getiriyor

Laboratuvar, çevresel ayak izini hesaplar ve çevre koruma projelerine destek sağlayarak bunu dengeler.

Marnys Lojistikte Karbon Ayakizini Nötralize Ediyor

Gıda takviyeleri ve doğal kozmetik laboratuvarı MARNYS® – Martínez Nieto, S.A., sürdürülebilirliğe ve çevresel ayak izinin azaltılmasına olan güçlü bağlılığını sürdürüyor. 1 Ocak 2022’den itibaren İspanya ve Portekiz’e yaptığı tüm sevkiyatlar karbon nötr hale geldi

Bu iklim nötrlüğü, her sevkiyatta oluşan karbon ayak izinin hesaplanması ve çevre koruma projelerinin finanse edilmesiyle üretilen CO2’nin dengelenmesi sayesinde sağlanmıştır.

MARNYS® CEO’su Roberto Martínez, amacın “faaliyetimizin yarattığı çevresel etkiyi hesaplamak ve giderek daha sürdürülebilir bir şirket olmak için bu karbon ayak izini telafi etmek ve etkisiz hale getirmek” olduğunu açıkladı. Faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkisi konusunda endişeliyiz, bu nedenle sevkiyatlarımızın her birinin karbon ayak izini hesaplıyor ve dengeliyoruz” dedi.

Şili’de çevre koruma projesi

MARNYS®, karbon ayak izini telafi ederek, özellikle emisyonları önlemek için tasarlanmış BM sertifikalı projeleri destekleyerek iklim değişikliğine karşı mücadeleye katkıda bulunur.

İklim üzerinde hareket etmenin yanı sıra, bu projeler, geliştikleri yerel toplulukların yaşam koşullarını iyileştirmeye yardımcı olmak için gelişmekte olan ülkelerde yer almaktadır.

MARNYS® sevkiyatları sayesinde finanse edilmeye başlanan ilk proje, Şili’de Laja Nehri üzerinde kurulu, yıllık 290.000 ton CO2 azaltımına olanak sağlayan ve yaklaşık 200.000 kişiye temiz enerji üreten 70 MW’lık bir hidroelektrik santralidir.

Bu proje aynı zamanda diğerlerinin yanı sıra tarım ve arıcılık, turizm için eğitim ve girişimciliğin teşviki konularında eğitim programlarının geliştirilmesi yoluyla bölgede sosyal faydalar sağlamaktadır.

MARNYS®, SKH’lere ve emisyon azaltımlarına bağlı

Bu emisyon dengeleme projesi ile MARNYS®, Birleşmiş Milletler tarafından iklim için harekete geçmeye, karasal ekosistemlerin yaşamını korumaya, sorumlu üretim ve tüketimi teşvik etmeye ve uygun fiyatlı, kirletici olmayan enerjiyi teşvik etmeye yönelik Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin karşılanmasına yardımcı olur.

MARNYS®, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Planının bir parçası olarak, çevresel ayak izini değerlendirmeye ve emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için farklı önlemler almaya odaklanmıştır. Laboratuvar, yenilenemeyen birincil enerji tüketimini ve dolayısıyla CO2 emisyonlarını %36 oranında azaltmıştır. Örneğin öz tüketimli fotovoltaik santralin kurulmasıyla enerji tüketimi %21’den fazla azaltılmıştır.

Kısılabilir aydınlatma kurulumu, doğal ışık kullanımı, hareket sensörleri ve iyileştirilmiş yalıtım ve iklimlendirme sistemleri gibi diğer eylemlerle birlikte bina, A Sınıfı Enerji Verimliliği Belgesi’ni almıştır. Ayrıca, revize edilen ve denetlenen sürekli iyileştirmeleri gerçekleştirdikleri bir Çevre Yönetim Sistemine (ÇYS) sahiptirler.

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler