1. Anasayfa
 2. Bilgi Köşesi
 3. Erken cilt yaşlanması nasıl önlenir?

Erken cilt yaşlanması nasıl önlenir?

Erken yaşlanma nedir?

Kırışıklıkların, ince çizgilerin ve lekelerin ortaya çıkması gibi ciltteki değişiklikler, kişinin biyolojik yaşına (genellikle 35 yaşından sonra) karşılık gelmeyen değişiklikler ortaya çıktığında, erken yaşlanma olarak bilinir.

Cilt yaşlanması süreci, biyolojik yaşımız arttıkça gerçekleşir ve genetiğe ve ırkımıza (iç faktörler olarak adlandırılır) bağlıdır.

Ancak cildin görünümü ve sağlığı her zaman bireyin yaşı ile doğrudan ilişkili değildir, çünkü zayıf beslenme gibi dış faktörlerden etkilenebilir.

Erken yaşlanmanın nedenleri

Söylediğimiz gibi, cilt yaşlanması süreci dış ve iç faktörlerden ve bunların etkileşimlerinden ve vücudun bu faktörlere verdiği tepkiden etkilenir.

Cildin görünümünü ve sağlığını etkileyebilecek dış veya çevresel faktörler aşağıdaki ana gruplara ayrılabilir:

Güneş radyasyonu: ultraviyole radyasyon, görünür ışık ve kızılötesi radyasyon.

 • Atmosferik kirlilik.
 • Tütün dumanı.
 • Beslenme
 • Yaşam tarzı
 • Güzellik rutini.

Bu dış faktörler erken yaşta lekelerin, gevşekliklerin, kırışıklıkların veya ifade çizgilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Exposome ve cilt üzerindeki etkisi

Exposome kelimesi, cildin çevre ile etkileşimini ve bunun sonucunda yaşlanma ve sağlıksız cilt belirtilerinin gelişimini tanımlar. Yani, kümülatif çevresel etkiler (dış faktörler) ve çevresel maruziyet, diyet, davranış ve iç faktörler dahil olmak üzere ilişkili cilt tepkisidir.

Cilt yaşlanmasında expozom esas olarak UV radyasyonu, hava kirliliği, tütün dumanı, beslenme ve kozmetik ürünlerden kaynaklanmaktadır.

Mavi ışık ve cilt üzerindeki etkisi

Bugün, tüm güneş radyasyonunun ve hava kirliliğinin etkisinin yanı sıra, cildimiz sözde mavi ışığa maruz kalmaktadır.

Mavi ışığın, UV radyasyonuna benzer şekilde reaktif oksijen türleri (ROS) ürettiği ve cilde oksidatif hasara neden olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, UV radyasyonundan farklı olarak, mavi ışık cilt katmanlarına daha derine inebilir, hücre işlev bozukluğuna neden olabilir ve DNA’ya zarar verebilir.

Mavi ışık bu nedenle foto-yaşlanmayı arttırır ve cildin bütünlüğünü etkiler, karotenoidlerin miktarını azaltır ve melanin öncüllerini arttırır, bu da acil ve kalıcı koyulaşma gibi pigmentasyon değişikliklerine yol açar.

Mavi ışık ayrıca kollajen ve elastin üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, oluşumlarını engeller ve bozulmalarını arttırır. Bu, mavi ışığa ve UV radyasyonuna doğrudan maruz kalma sırasında veya üretilen ROS ve serbest radikaller de dahil olmak üzere aşağı akış etkileri yoluyla gerçekleşir.

Erken yaşlanma nasıl önlenir?

Cildin bütünlüğü ve görünümü, dört temel husus dikkate alınarak korunabilir:

Safsızlıkların giderilmesini ve cilt gözeneklerinin iyi durumunun korunmasını sağlayan temizlik.
Peeling, stratum korneumun dış deri tabakalarını çıkararak cilt gençleşmesini sağlar, böylece ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.
Foto-yaşlanmaya karşı korunmak ve doğal onarımı iyileştirmek için gerekli olan güneş koruması.
Sadece yaşlanmaya karşı koruma sağlamakla kalmayıp, doğru ürün ve miktarların uygulanması durumunda yavaşlatabilen kozmetikler.

Erken cilt yaşlanmasını önlemek için ipuçları

Cildinize dikkat etmek ve erken yaşlanma belirtilerini önlemek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler şunlardır:

 • Cildinizi güneşten koruyun.
 • Dengeli beslenme. Antioksidanlar bakımından zengin meyve ve sebzelerin yenmesi önerilir.
 • Cilt yaşlanmasını etkilediği için alkol ve sigaradan kaçının.
 • Egzersiz ve aktif bir yaşam tarzı.
 • Yüz ifadelerine dikkat edin ve güneş gözlüğü takın.
 • Cilt tipinize uygun bir temizleme ve nemlendirme rutini uygulayın.
 • Strese dikkat edin ve refahınız için zaman harcayın.
 • Uykunuzun miktarına ve kalitesine dikkat edin.

Yaşlanma karşıtı kozmetikler, bunlar nelerdir ve hangi aktif bileşenleri aramalıyım?
Cildin sağlığı ve güzelliği, genel refahın bir göstergesi olarak görülmekte ve bu da giderek daha gelişmiş cilt bakım ürünlerine olan talebin artmasına neden olmaktadır.

Kozmesötikler, saf kimyasallar veya doğal aktif bileşenler yoluyla cilde fizyolojik fayda sağlayan ürünlerdir. Anti-yaşlanma, bariyer fonksiyon iyileştirme, anti-enflamatuar, UV koruması, kirlilik ve nemlendirmede kullanılırlar.

Doğal bileşenler en çok tavsiye edilen ve mevcut eğilimdir. Bu bileşenler dört ana alanda geniş bir şekilde odaklanmalıdır:

Sıkılık: Ciltteki destekleyici yapıları güçlendirir, kırışıklıkları ve ifade çizgilerini azaltmaya yardımcı olur. Hyaluronik asit gibi bileşenler ve pelveti gibi algler bu aktivitenin iyi örnekleridir.
Pigmentasyon: Foto yaşlı ve pigmentli cildin görünümünü iyileştirmek ve yeni lekelerin görünümünü azaltmak. Beyaz dut, niasinamid ve C vitamini cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur.
Onarım: Yüz cildini aktive eder, yorgun ve yaşlanan ciltler üzerinde yaşlanma karşıtı bir etki sağlar, stres belirtilerini azaltır ve hücre büyümesini düzenler. Cadı ela, proteoglikanlar ve kuzey trüf mantarı bu amaç için mükemmel seçeneklerdir.
Koruma: Cildi çevre kirliliği, mavi ışık veya elektronik cihazlar tarafından üretilen radyasyonun neden olduğu oksidatif hasarlardan ve foto-yaşlanmadan koruyun. Beyaz tazı tazı, fitoplankton ve peygamber çiçeği suyu doğal antioksidanlardır.

 1. Coats, J. G. et al. Blue Light Protection, Part I—Effects of blue light on the skin. J Cosmet Dermatol. 2020;00:1–4.
 2. Coats, J. G. et al. Blue light protection, part II—Ingredients and performance testing methods. J Cosmet Dermatol. 2020;00:1–6.
 3. Draelos, Z. D. (ed.). Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. 2010 by Blackwell Publishing Ltd. ISBN 978-1-4051-8635-3.
 4. Draelos, Z. D. Nutrition and enhancing youthful-appearing skin. Clinics in Dermatology (2010) 28, 400–408.
 5. Khmaladze, I. et al. The Skin Interactome: A Holistic “Genome-Microbiome-Exposome” Approach to Understand and Modulate Skin Health and Aging. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2020:13 1021–1040.
 6. Krutmann, J. et al. The skin aging exposome. Journal of Dermatological Science 85 (2017) 152–161.
 7. Pourang, A. et al. Effects of visible light on mechanisms of skin photoaging. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2021;00:1–6.
Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler