1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Sigarayı Bırakmak: Doğaya Ekolojik Bir Yardım

Sigarayı Bırakmak: Doğaya Ekolojik Bir Yardım

Şimdi bu makaleyi okuyorsanız, sigarayı bırakmanın yollarını arıyorsunuz, defalarca denemişsinizdir, çevreniz size her zaman neleri yapmamanız ve yapmanız gerektiğini hatırlatmaktadır. Ayrıca sigara ile ilgili birçok ilgi alanı vardır ve bu bizim sigarayı bırakmamızı zorlaştırabilir. Bu nedenle, zaman ne kadar uzarsa ve sigarayı bırakamazsak, o kadar fazla hayal kırıklığı hissederiz.

Bunu hiç düşündün mü?

 • Sigara içmenin fiziksel ve zihinsel sağlığımı etkilediğini biliyorum.
 • Sigara içmeye devam edersem, aldığım risklerin farkında değilim.
 • Ailem ve arkadaşlarım sağlığım için endişeleniyor.
 • Sigara içtiğim için kendimi suçlu hissediyorum.
 • Yine de, sigarayı bırakmanın mümkün olduğuna katılıyorum ve bunu yapabiliyorum.
 • Bu yüzden, sigarayı bırakma konusunda zor bir karar verdiğimde, kilit soru şudur: Nereden başlamalıyım?

Çok fazla bilgi ve birçok farklı yöntem var ama en etkilisi kendi ihtiyacımıza göre tasarlanmış olanıdır ve bunun için bilmemiz gerekenler:

 • Neredeyiz?
 • Ne yapabiliriz?
 • Nasıl doğal yollardan yapacağım?
 • Başarının anahtarları?
 • Diğer seçenekler?

Sigarayı bırakma süreci – neredeyiz?

Ne kadar sigara içtiğinize bakılmaksızın, sigara içtiğinizde 4.000’den fazla bileşiği soluduğunuzu bilirsiniz, en önemlileri Katran, Karbon Monoksit ve Nikotindir.

Sigara kağıdından çıkan Katran’dan (indüklenmiş kanserlerden sorumlu) veya Karbon Monoksit’ten (kandaki Oksijenden kurtulan bir rakipten) bahsetmeyeceğiz, sadece bir alkaloid olan Nikotin hakkında konuşacağız. Bağımlılık yapan eylem, imajı ticari şirketler tarafından ustaca işlenmiş olan kokain, eroin, amfetaminler veya alkol kadar güçlüdür, bu nedenle gerçeği gizler ve sigarayı sosyal kullanımın “zararsız” bir unsuru olarak gösterir.

Nikotinin, onu bırakmanın zorluğunu açıklayan belirli farmakolojik özellikler veren kendi kimliği vardır, yani, alışkanlıktan vazgeçmeye yönelik birçok girişimden sonra nüksler, sigarayı bırakma sürecinin bir parçası olarak kabul edilir.

Nikotin birbiriyle ilişkili üç spesifik ve temel süreci içerir:

 1. Fiziksel ve Psikolojik Bağımlılık: Sigarayı artan sıklıkta tekrarlama ihtiyacı.
 2. Tolerans: Organizma Nikotinin etkilerine karşı daha az duyarlı hale geldikçe, kişi benzer bir etki elde etmek için daha fazla nefes almaya çalışır.
 3. Yoksunluk: Bunlar, Anksiyete, Huzursuzluk, Uykusuzluk, Konsantrasyon Zorluğu, Sinirlilik vb. gibi Nikotin azaldığında veya durduğunda ortaya çıkan semptomlardır

Bu programın amacı, bilmeye odaklanmak, yeni, daha sağlıklı alışkanlıklar edinme hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacak başka bir araç kullanmaktır.

Herhangi bir alışkanlığı bırakmak için başka bir sağlıklı alışkanlığın bıraktığı boşluğu değiştirmeliyiz aksi takdirde başarısızlığa mahkum olacağız.

Nikotinin Kardiyovasküler, Solunum, Metabolik, Kas, İskelet, Gastrointestinal ve Endokrin Sistemlerimiz üzerindeki zararlı etkileri konusunda birçok çalışma bulunmaktadır. Önerdiğimiz bu sigarayı bırakma programı, sigaranın temel nedeni olan Nikotin üzerine odaklanmaktadır:

Nikotin Eylemi

Nikotinin etkisi esas olarak Accumbens Nucleus’ta (beynin bölgesi) bulunan spesifik nöronlarda (hücrelerde) üretilen bir nörotransmitter (kimyasal madde) olan Dopamin’in salınmasına dayanır. Kokunun bulunduğu yer), Beynin Güçlendirme Sisteminin veya Zevk Ödül Devresinin bulunduğu Bazal Ganglia’yı oluşturur.

En büyük bağımlılık potansiyeline sahip maddeler, Nikotin gibi Beyin Güçlendirme Sistemi veya Zevk Ödül Devresi üzerinde anında etki gösteren maddelerdir.

Sigarayı bırakmak: Bu konuda ne yapabiliriz?

1. Yararların Yazılı Bir Listesini Yapın.

Kişisel olarak sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde, sigarayı bırakmanın sağlayacağı tüm faydaların farkında olmalısınız. Örnek olarak, aşağıdakilerin bir listesini yapın:

Fiziksel faydaları: (Kardiyovasküler – Kan Basıncı ve Nabız Hızında Düşüş, Solunum – Eforda Artan Direnç, İmmünolojik – Azaltılmış risk). Daha Az Kaygı ve Sinirlilik.

Psikolojik: Benlik saygısı (bunu yapabilirsem ve başarılı olursam), bir sonraki adım…). Kendini tanıma, kendini kontrol etme.

Ekonomik: Sigaranın etkilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların maliyeti, alışkanlıkların değiştirilmesi ve tütün alımının durdurulmasıyla ilgili önemli tasarrufların yanı sıra önemli ölçüde azalacaktır. Tütün satın almak için kullanılan günlük veya haftalık parayı bir kumbara koymak ve bir süre sonra hesaplayıp tasarruf edilen parayla ödüllendirmek iyi bir fikirdir.

2. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirleyin.

Acele yok, ama duraklama yok. Sigarayı bırakmak uzun bir süreç olabilir ve bu nedenle, size tavsiyede bulunmak ve hem psikolojik ( ruh hali değişiklikleri) ve fiziksel (kilo alımı, kaygı, sinirlilik, uykusuzluk vb.). Sigarayı Bırakma Programının etkinliği, profesyonel bir destek görevlisi olduğunda üç kat daha fazladır.

3. Programı başlatmak için bir gün belirleyin.

Bize çabamızı hatırlatan tanıtım ve yorumlardan kaçınmaya çalışın. Öte yandan, arkadaşlarımızı ve ailemizi (aile, güvendiğimiz kişiler) bilgilendirmeli, ancak davranışımızı değiştirirsek gereksiz sürprizlerden ve hatırlatmalardan kaçınmalıyız.

4. Tekrarları kabul edin.

Nüksleri bir seçenek olarak görmemek önemlidir, bunlar bir olasılıktır, kendimize şu soruları sormamız önemlidir:

Sigarayı bırakmaya çalışırken tekrar sigara içmeye başlarsanız ne olur?: HİÇBİR ŞEY, İspanyol sigara tiryakilerinin %59’u sigarayı bırakmayı denemiş ancak başarılı olamamıştır. Sürece yeniden başlarsınız, “Sizin Süreciniz” ve nüksler ters etki yapabilir, sizi teşvik edecektir.

Uçucu yağlarla doğal bir şekilde sigarayı bırakmak.

Bir Naturopatik Eczacı olarak günlük pratiğimde sıklıkla kullandığım terapötik yöntemlerden biri, terapötik aktivitelerini inceledikten sonra büyük ilgi duyduğum Uçucu Yağlardır.

Uçucu Yağların kullanım stratejisi, dopamin (kimyasal madde-nörotransmitter) salgılayan nöronların bulunduğu beynin belirli bir bölgesinin (Bazal Ganglia) inhalasyon yoluyla dolaylı olarak uyarılmasına dayanır. Nikotin eksikliğinde, bu nöronların aktivitesi azalır ve bu da nikotin tüketimine geri dönüşe yol açan semptomlara neden olur.

Sigarayı bırakmak için Uçucu Yağ Desteğinin Doğal Önerisi, her Gruptan seçilecek üç çeşit uçucu yağın kronolojik kullanımına dayanmaktadır; Gruplar, Uçucu Yağ türü, kullanım zamanı, kullanım şekli ve eylemi aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Sabah için yardım.

GRUP A (SABA AKTİVATÖRLERİ)

NE ZAMAN?

Kahvaltıdan önce, iyi bir uykudan uyandıktan hemen sonra kullanılır.

NASIL?

Emici bir kağıt parçasına (kağıt mendili veya kağıt mendil) 10 damla seçilen Esansiyel Yağı ekleyin, ardından derin bir nefes alarak nefes alın, birkaç saniye nefesinizi tutun ve yavaşça nefes verin.

ESANSİYEL YAĞ TÜRÜ: LİMON TANGARİN

AKTİVİTE TÜRÜ: ETKİNLEŞTİRİCİ GÜÇLENDİRİCİ MOTİVASYON

Gün içinde yardımcı olur.

GRUP B (GÜNLÜK KOMPANZATÖR)

NE ZAMAN?

Günlük aktiviteler sırasında (sabah ve akşama kadar) kullanın.

NE SIKLIKLA?

İçmek istediğinizde kullanın.

NASIL?

Emici bir kağıt parçasına (kağıt mendili veya kağıt mendil) 10 damla seçilen Esansiyel Yağı ekleyin, ardından derin bir nefes alarak nefes alın, birkaç saniye nefesinizi tutun ve yavaşça nefes verin.

ESANSİYEL YAĞ TÜRÜ: KEKİK, BİBERİYE YA DA ZENCEFİL

AKTİVİTE TÜRÜ: UYARICI

Gün içinde yardımcı olur.

Sigaradan uzak kalmanın anahtarları

Özetle aşağıdaki noktalar dikkate alınmalıdır:

 • İradeyi güçlendirin ve yardım isteyin (Doktor/Eczacı/Terapist), bir profesyonelin yanında olursanız sigarayı bırakma ihtimaliniz üç kat daha fazladır.
 • Sigara içen kişiyle birlikte yaşayan kişilere, sigarayı bırakma sürecinin yol açtığı fiziksel ve psikolojik sorunları anlatın.
 • Tütün kokan alanları temizleyin.
 • Tütün tüketimi ile ilgili rutinleri ve alışkanlıkları değiştirin. Bu tür derneklerin önlenmesi, tekrarlamaları önleyecektir. Örneğin kahveyi çay, bitki çayları veya hoş alternatiflerle değiştirin.
  daha fazla meyve ve sebze yiyin.
 • Tütünle ilgili her şeyi kaldırın: çakmaklar, kül tablaları…
 • Sigara içmekten kaçının ve yaparsanız ağzınızı hemen bir sıvı ile çalkalayın.
 • Fiziksel (egzersiz) ve zihinsel (keyifli okuma) meşgul olun.
 • Nükslerin sigarayı bırakmanın bir parçası olduğunu kabul edin.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek diğer doğal seçenekler

Akupunkturun en yaygın olarak kullanıldığı, Alternatif İlaçlar bağlamında yer alan diğer sigara içme tekniklerini dikkate almalıyız.

Akupunktur, bin yıllık doğu tıbbi tekniklerinin en yaygınlarından biridir. Çalışması enerji akışlarına bağlı olan insan vücudunda denge arayışına dayanır.

Günümüzde bilim adamları arasında sigarayı bırakmada akupunkturun faydaları konusunda bir fikir birliği yoktur, Manyetik Rezonans Görüntüleme ile tespit edilen şey, beyindeki dikkat, motivasyon ve ödülle ilgili bölgelerin, yani Bazal Ganglia’ya tekabül eden bölgelerin aktivasyonudur. (Uçucu Yağların etki ettiği alan).

Akupunktur veya Elektro-Akupunktur, anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk gibi nikotin yoksunluğundan kaynaklanan semptomları iyileştirmeye ve normal akciğer fonksiyonunu geri kazanmaya odaklanır.

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler