1. Anasayfa
  2. Marnys'ten Yenilikler
  3. “Günlük hayatımın en zorlu kısmı antrenmanlarıma yüzde yüz vermek”

“Günlük hayatımın en zorlu kısmı antrenmanlarıma yüzde yüz vermek”

İspanyol yüzme takımının fizyoterapisti ve eski sporcusu Crys Dyaz, elit spora nasıl başladığını ve kişisel antrenör olarak mevcut rutinini anlatıyor.

Diğer pek çok şeyin yanı sıra fizyoterapist, kişisel antrenör, eski elit yüzücü ve beslenme uzmanı. Crys Dyaz, hem sportif hem de kişisel yönleriyle azim, yetenek ve profesyonelliğin bir örneğidir.

Bu röportajda spordaki başlangıçlarını gözden geçiriyor ve işlettiği spor merkezi CrysDyaz&Co’da şu anki günlük yaşamının nasıl olduğunu anlatıyor.

1. Eski bir yüzücü ve eski bir elit sporcusunuz ve şu anda kendi spor merkezinizde fizyoterapist ve kişisel antrenör olarak çalışıyorsunuz. Anlatın bize, spora nasıl başladınız, kaç yaşındaydınız ve sizi yüzmeye iten neydi?

Spora uzun yıllar önce başladım. Her zaman aktif olması gereken bir çocuk oldum ve fiziksel aktivite ile ilgili her şey beni heyecanlandırdı. 8 yaşında yüzme kursuna gitmeye başladım. Annem fiziksel aktivite zamanını bizimle birleştirmek için kız kardeşimi ve beni alırdı. O zamandan beri kulübe katılmamı önerdiler çünkü bende nitelikler gördüler, çünkü ben çok hevesli, tutkulu ve belki de yetenekli bir kızdım.

Yüzücü olarak ilk adımlarıma Madrid’deki Marbella Yüzme Kulübü’nde başladım. 8 yaşındayken pazartesiden cumaya her gün 1 saat antrenman yapıyordum ve 9 yaşında yarışmaya başladım. Spora olan tutkum aynı zamanda rekabeti de sevmeme neden oldu, her öğleden sonra havuza gitmek benim en büyük anımdı.

Birkaç yıl sonra Madrid Yüzme Federasyonu’nun bir teknik merkezine kaydoldum ve burada 3 yılımı 3 saatlik günlük antrenmanımı derslerle, okulla ve 12, 13 yaşında normal bir kız olarak hayatımla bağdaştırarak geçirdim. Daha sonra, Blume’a gittiğim, Madrid’de yaşadığım ve günde 7 saat antrenman yaptığım ve sınıfın yüksek performans merkezinin içinde olduğu bir yüksek performans merkezine gittiğim İspanyol Milli Takımı tarafından imzalandım. , psikologlar, fizyoterapistler, fiziksel eğitmenler ve elit gelişimle ilgili her şey.

Her zaman tutkuyla bağlı olduğum bir şey olmuştur. Çok keyif aldım ve hayatımın her günü tekrar ederdim. Harika deneyimler yaşadım, bugün enerjiye sahip olmama ve hayata sahip olduğum bakış açısıyla bakmama ve bazen patoloji için gelen insanların fiziksel hazırlığı ile her gün heyecanlanmama, kilo almama yardımcı olan değerler oluşturdum. performanslarını iyileştirmek veya spor yoluyla motivasyon, tutku ve sağlıklarını iyileştirmek için kaybetmek.

2. Kişisel antrenör olarak günlük yaşamınızda, günlük antrenmanlarınızın en zorlu yönü nedir?

Belki de günlük hayatımın en zorlu yönü, her antrenman seansımda yüzde yüz vermektir. Her saat filmi değiştirdiğimi her zaman söylerim çünkü her saat farklı koşullara sahip, farklı motivasyon veya fizikselliğe sahip farklı bir hastam var. Örneğin, belki kanserli biri var ve o kişiyi motive etmek için enerjinizin çoğunu çekmeniz ya da sahip olduğu duygusal kısımla başa çıkmanız gerekiyor; ya da hamile bir kadın, stres düzeyi çok yüksek olan ve kendini günlük olarak motive etmekte zorlanan biri varsa; ya da az uyuyan ve çok yorgun olan 3 çocuk annesi… Sonunda kendi enerjini çekmeli, çipi değiştirmeli ve her birine yüzde yüz vermelisin. Sanırım işimin en yorucu ya da zor yanı ve şüphesiz en güzel yanı da bu.

3. Eğittiğiniz tüm insanlarla çok meşgul olmanız gerektiğini biliyoruz, ancak kendiniz için günlük bir eğitim rutininiz var mı veya hafta boyunca eğitiminizi nasıl organize ediyorsunuz?

Bazen kendi antrenmanlarım için zaman bulmakta zorlanıyorum. Ama her zaman söylediğim gibi, sonunda tıpkı iş yerinde bir toplantı planladığınız, çocukları aldığınız veya bir boş zaman planı yaptığınız gibi planlamanız gerekir. Hangi gün ve saatlerde antrenman yapacağınızı ve ne yapacağınızı planlamalısınız. Benim durumumda, genellikle sabahları ilk iş, çocuklar henüz uyanmadığında antrenman yaparım, böylece günlük hedefime ulaşmama engel olacak hiçbir şey olmaması için onu sığdırabilirim.

Ayrıca bu kadar erken antrenman yapmayı seviyorum çünkü elit spor yaparken 16 yaşımdan itibaren her gün sabah 6:15’te antrenman yaptım ve bu, güne başladığınızda enerjinin nasıl değiştiğini görmeme yardımcı oldu. spor. Haftada 4 gün, bazen 5 antrenman yapmaya çalışıyorum. Ayrıca zaman zaman çocuklarımla arabada koşuya, onları dahil edebileceğim sporlar yapmaya çalışıyorum ve bazen bir tanesiyle antrenman yapmaya çalışıyorum. Hastalarımdan tek başıma antrenman yapamayacağımı görürsem, ritmimi takip edebilmeleri için onlardan daha fazlasını talep edersem veya yaptığım ve bazen çok fazla malzeme veya alan gerektirmeyen rutinlere uyum sağlarsam.

Ayrıca pazartesi ve cumartesi günleri platformumuz ClassLand’de antrenman yapıyorum.

4. Vücudunuzun hangi kısmı veya bölümleri günlük antrenmandan en çok acı çekiyor? Onlarla nasıl ilgilenirsin?

Geçen yıl iş ya da spor faaliyetlerinden vücudumuzun en çok hangi bölgesinin etkilendiği üzerine bir araştırma yapılmış ve insanların %85’i bunun geri olduğunu söylemiştir. Sanırım stres seviyemiz, hormon seviyemiz ve morfolojimiz yüzünden. Benim durumumda, hiperlordozum olduğu için özellikle morfolojiden etkileniyorum ve yaptığım spor (yüzme, daha spesifik olarak kurbağalama) nedeniyle, alt sırt bilinçli olarak ilgilenmem gereken bir bölge.

Yaptığım rutinlere çok dikkat ederim; Çekirdeğimi her zaman güçlendiririm; Yattığım yerdeki şilteyle ilgileniyorum ve bir yatak ile diğeri arasında çok fazla fark olduğunun farkındayım. Esneme yapıyorum, çok hareket yapıyorum ve ayrıca kaslarıma, eklemlerime yardımcı olan bazı takviyeler kullanıyorum… Bu durumda, bana her gün eşlik eden ve sayesinde Artrohelp Forte’un büyük bir hayranıyım. doğal bileşenleri, yaptığım tüm çalışmaları dinlenme, esneme ve güçlenme açısından güçlendirir.

5. Kişisel antrenör ve eski elit sporcu olmanın yanı sıra beslenme konusunda da uzmansınız. Bu nedenle, fiziksel hedeflerimize ulaşmak için doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Sizin durumunuzda, maksimum performans elde etmek için hangi diyet kurallarına uyuyorsunuz?

Diyetime dikkat ediyorum, hastalarımın, çevremin, ailemin, çocuklarımın diyetine dikkat ediyorum, çünkü bunun optimal sağlık seviyelerine ulaşmanın en önemli, hatta en önemli yollarından biri olduğuna inanıyorum. Her zaman benim için siyah beyaz yoktur, mucize diyetler yoktur, herkes için çalışan sabit yapılar yoktur derim. Kendi ritminizi, kendi yönergelerinizi, sizin için neyin işe yaradığını bulmalısınız, çünkü vegan bir kişi ile glüteni sevmeyen, aralıklı oruç tutmayı iyi yapan veya yemeye karar veren biri için aynı şey değildir. günlük rutinlerine, enerji gereksinimlerine uygun dengeli bir Akdeniz diyeti. Her zaman tavsiye ettiğim şey, işlenmiş ultraslardan, gazlı içeceklerden, gazlı içeceklerden, hamur işlerinden, kızarmış yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğidir… Bildiğimiz her şey.

Aralıklı oruç tutmayı gerçekten çok seviyorum çünkü bence bazen sindirim sisteminde yaşadığımız stresin bir kısmını ortadan kaldırıyor ve aynı zamanda sindirimimizi dinlendirmemize de yardımcı oluyor ki bu da birçok çalışmanın ikinci açlıkla ilgili olduğunu gösteriyor. beyin. Ayrıca, bahçeden gelen malzemeleri kullanmak, İspanya’da sahip olduğumuz harika sebzeleri kullanmak, meyve, iyi et, iyi balıktan başka bir şey olmayan günlük edindiğim iyi alışkanlıkları destekleyebilecek küçük şeylerle kendimi tamamlamayı seviyorum; kırmızı etle aşırıya kaçmadan, bizim için daha iyi veya daha kötü olabilecek bazı malzemelerle aşırıya kaçmadan. Laktozun sizin için iyi olup olmadığını, glutenin sizin için iyi olup olmadığını, fruktozun sizin için iyi olup olmadığını öğrenmeli ve hangi alışkanlıkların sizin için en iyi olduğunu bulmak ve fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü hissetmenizi sağlamak için vücudunuzu dinlemelisiniz.

6. Diyetinizi takviyelerle destekliyor musunuz? Hangi takviyeleri alıyorsunuz ve ne gibi faydalar arıyorsunuz?

Takviye alıyorum. Ayrıca hem spor düzeyinde hem de işte günlük yaşamın talepleri veya aşırı talepleri nedeniyle bunları almanızı öneririm. Aynı zamanda zihinsel düzeyde bile iyidir, özellikle hepimizin yaşadığı yoğun tempoda.

Yiyecek ve takviyelerimi yılın zamanına, canlılığıma ve nasıl hissettiğime göre ayarlamayı seviyorum. Bu nedenle, her hastama yaptığım tavsiyeleri çeşitlendirdiğim gibi yıl içinde de değişiyorum.

Kışa hazırlık olarak, bağışıklık sistemime ince ayar yapmama yardımcı olan VIT-C 1000 Lipozomal C Vitamini ve Propolvit Defens almaya başladım.

Ayrıca içinde bulunduğumuz mevsime göre Artrohelp Forte veya Mialtrim gibi takviyeleri günlük rutinime ekleyerek eklemlerimi, bağlarımı, tendonlarımı ve kaslarımı destekliyorum.

Beauty In & Out Elixir’i de alıyorum. Bu ürünün büyük bir hayranıyım. Onu aldığımdan beri cildim, saçlarım ve tırnaklarım canlanmış hissediyor.

7. Hem fiziksel aktiviteye yeni başlayanlar hem de yıllardır antrenman yapanlar için spor aktivitesi için önerdiğiniz takviyeler var mı?

Elit bir sporcu olduğum ve düzenli olarak spor yaptığım için, iyi hareket etme alışkanlıkları, iyi hidrasyon, iyi esneme, iyi bir bakım seansı vb. ile eklemlerimi korumaya özen gösteriyorum.

Spora yeni başlayanlar ya da düzenli yapanlar için bir ek seçmem gerekse bu Artrohelp Forte olurdu diye düşünüyorum. Benim için sporun sürdürülebilir olması, hedeflerimizde ve performansımızda ilerleme kaydedebilmemiz için anahtardır. Bunun için de antrenmanı organize etmek, ne tür bir antrenmana, ne tür bir antrenmana gideceğimiz önemli.

Artrohelp Forte’a ek olarak antrenman öncesi aldığım bir ürün olan Carnitin 3000’i de tavsiye ediyorum ve işin doğrusu antrenmanlardaki enerji ve performans seviyesini fark ettiğim, kas tanımını kolaylaştıran bir ürün.

8. Bir takviye önerirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Benim için en önemli şey, kişinin içinde bulunduğu hayati durumu, nasıl olduklarını, hedeflerinin neler olduğunu görmek ve oradan ideal takviyeyi seçmek ve uyum sağlamak için vücudun buna nasıl tepki verdiğini değiştirmek ve kabul etmek veya değerlendirmek.

Geliştirme, araştırma ve üretimde harika bir ekiple çalıştığını bildiğiniz bir markaya güvenmek ve yol boyunca size tavsiyede bulunabilecek sağlık profesyonelleriyle kendinizi her zaman kuşatmak da önemlidir.

9. Spor takviyesinin MARNYS® ve MARNYS SPORTS®’ta olduğu gibi doğal olması sizce önemli mi?

Bu takviyenin doğal olması çok önemlidir. Vücudumuz günlük olarak farklı kirleticilere ve oksidatif serbest radikallere maruz kalıyor, bu yüzden benim için takviyenin doğal olması çok önemli. Doğanın bize sağladığı, kendi bedenimiz tarafından doğal bir şekilde formüle edilen veya üretilen bir şey olduğu ve bu miktarları vücutta sağladığımız.

10. Takviyelere ek olarak başka doğal ürünler kullanıyor musunuz?

Evet örneğin pelvik taban ünitemizde çokça kullandığımız doğal içerikli nemlendirici jel Ginecoil’i tavsiye ederim. Menopoz sırasında, doğum sonrası, hormonal değişikliklerden kaynaklanan vajinal kuruluk sorunları için kullanıyoruz. Bence Marnys’in en muhteşem ürünlerinden biri.

Ayrıca koku ve tat yeniden eğitimcisi RecuSenses’i de seviyorum. Benim durumumda, kişisel olarak, uçucu yağlar aracılığıyla bu yeniden eğitim kılavuzlarının gelişimini harika bulduğumu ve birçok insanın koku alma duyusu gibi önemli bir duyuyu eğitmesine kesinlikle yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler