1. Anasayfa
  2. Bilgi Köşesi
  3. Kolajen peptitleri nedir ve hidrolize kollajenden farkı nedir?

Kolajen peptitleri nedir ve hidrolize kollajenden farkı nedir?

Kollajen Peptitler nelerdir?

Kollajen peptitleri veya hidrolize kollajen eşanlamlı kelimelerdir. Bunlar, yüksek yoğunluklu doğal kollajenin parçalanmasından (enzimatik hidroliz işlemi) türetilen amino asitlerden oluşan kısa, küçük zincirlerdir. Düşük moleküler ağırlıkları, peptitlerin vücutta daha iyi emilmesini ve dolayısıyla daha iyi özümsenmesini sağlar.

Kolajen Çeşitleri

Vücudumuzda ve dolayısıyla hidrolize kollajen peptitlerinde farklı tipte doğal kollajen bulunmuştur. Pek çok kollajen türü olmasına rağmen, vücudumuzda en yaygın olanları tip I (ciltte bulunan kollajenin %75’ini oluşturur), II (neredeyse sadece eklemlerin kıkırdağında bulunur) ve III’tür (ana yapısal bileşen) kan damarları).

Eklemlerdeki kollajen peptidlerin faydaları

Hidrolize kollajen ağızdan alındığında iyi emilir ve eklem kıkırdağı dokularında kolayca dağılır, kıkırdak, tendon ve bağ dokularının (bağ dokuları) yapılarının bir parçası olan proteinler sağlar ve bunların elastikiyetini ve yağlanmasını destekler.

Kolajen Peptidlerin Cilde Faydaları

Cildimizde doğal olarak bulunan kolajen, cildimizin genç ve sağlıklı görünümünden sorumludur. Hidrolize kollajen tip I’in oral takviyesinin faydaları, vücuttaki içsel üretiminin yaşla birlikte azalması gerçeğine dayanmaktadır; bununla birlikte, oral takviyeden sonra, hidrolize kollajen tip I’in biyoyararlanımının ciltte %90 olduğu ve cildin beslenmesini, hidrasyonunu, sıkılığını ve pürüzsüzlüğünü desteklediği gösterilmiştir.

Cilt kozmetiğinde ne tür peptit kullanılır?

Parçacık boyutunun önemi dikkate alındığında, kozmetik formülasyonlar, bileşenin epidermise emilimini destekleyen küçültülmüş boyutları tercih eder. Bu nedenle, en yaygın olarak kullanılan kollajen peptitleri, birkaç amino asit biriminden (hekzapeptitler, tetrapeptitler, pentapeptitler) oluşan küçük boyutlu peptitler olacaktır.

Sağlıklı kollajen seviyelerine sahip olup olmadığımı nasıl anlarım?
Yaşlanmayla birlikte özellikle 35 yaşından sonra kolajen seviyesi düşer.

Vücutta kollajen üretiminde bir azalmanın göstergesi olabilecek bazı belirtiler vardır:

Kırışıklıklar, komedonlar veya lekeler ile kuru cilt.
Kuru saçlar ve zayıf, kırılgan tırnaklar.
Eklemlerde sertlik ve rahatsızlık

Peptitler cilt üzerinde nasıl etki eder?

Kollajen peptitler, kırışıklıkları ve ifade çizgilerini yumuşatan, cildin yenilenmesini kolaylaştıran ve elastikiyet ve ton sağlayan endojen kolajen sentezini destekler. Aynı zamanda hidrasyonu koruyan doğal bir nemlendiricidir.

Kozmetikte kollajen peptitlerin kullanımı

Kolajen peptidler kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaşlanma karşıtı en önemli bileşenlerden biridir. Serumlarda ve nemlendiricilerde yaygın olarak kullanılır ve genellikle diğer yaşlanma karşıtı ve/veya antioksidan bileşenlerle birleştirilir.

Kollajen peptitleri veya hidrolize kollajen içeren gıda takviyeleri

Diyetinize eklenebilecek hidrolize kollajen içeren takviyeler vardır, özellikle cilt bakımı için nutrikozmetikler ve osteoartiküler iyiliğe odaklanan gıda takviyeleri.

Hidrolize kollajen alımı için en yaygın kullanılan formatlar, içilebilir küçük şişeler ve daha sonra kapsüllerdir, her iki format da kollajen peptitlerinin iyi emilimi ve biyoyararlanımı avantajına sahiptir.

Sosyal ağlarda paylaşın

En çok okunanlar

En Yeniler